KTU

Karadeniz Teknik Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümünde okuduğum süre içerisinde iki farklı yerde staj yapma imkanım oldu.

1. Yaptığım Stajda Kazandığım Deneyimler:

Bu staj yeri kalibrasyon üzerine kurulu bir şirketti. Burada genellikle laboratuvarlarda kullanılan ölçüm aletlerinin, hastanelerde kullanılan elektrikli hassas ölçüm cihazlarının ve birçok yerde kullanılan bu gibi cihazın kalibrasyonu yapılmaktaydı. Burada bana İngilizce içerikli olan bir kalibrasyon kitabından Josephson eklemine dayalı voltaj standardı isimli makale okutuldu ve bu konu hakkında sunum yaptım. Ayrıca kalibrasyon şirketinde kullanılması için arduino ile termokupul kullanarak nem ve sıcaklık ölçen bir cihaz yaptım.

2. Yaptığım Stajda Kazandığım Deneyimler:

Bu staj yerinde akıllı ev sistemlerinin kurulması için  gerekli cihazların üretimi yapılıyordu. Kalite-kontrol, üretim, tamir gibi bütün bölümlerinde çalışarak tam anlamıyla prosese hakim olmaya çalıştım. Şirket binde üç hata ile çalıştığı için, dokunmatik camlara kazınan ufacık bir lazer bile tek tek kontrol edilmekteydi. Cihazdaki her opsiyonda aynı şekilde kontrol edilmekteydi. Bunlar bana çalışma disiplini konusunda fikir edindirdi. Üretim kısmında lehim yapma konusunda kendimi geliştirme imkanım oldu. Tamir kısmında ise devre kartlarında ne gibi sorunlar oluşabileceği hakkında bilgi edindim ve tamir etmeyi öğrendim. Bu staj yerim daha büyük çaplı bir şirket olduğu için iş yerinde insanlarla ilişkiler açısındanda bana çok deneyim kazandırdı.